Začiatok

Autor: Marek Hudák | 19.10.2011 o 17:48 | (upravené 19.10.2011 o 19:57) Karma článku: 4,02 | Prečítané:  529x

Čo je to za zvláštny pocit? Čo sa odo mňa žiada? Kam mám vlastne ísť? Čo mám robiť? Kráčal som v hĺbke myšlienok ulicou, ktorou som šiel už toľký krát. Nič nové, jedine ten zvláštny pocit, ktorý som nepoznal. Nevnímajúc okolie, čas, ani ľúdí. Mal som byť už niekde inde, na dôležitejšom mieste, čakajú ma. Nie, teraz nie, potrebujem byť tu. Je vlastne jedno kde, lebo nevnímam. Miesto nie je podstatné, a čo čas? Netuším koľko je hodín, ale je to teraz.

Z nohy na nohu, ľavá a pravá a dokola. Zastal som, vo víre myšlienok som akosi zišiel z cesty. Škoda, že tá ulica nie je dlhšia. Tak sa otočím a prejdem po opačnej strane. Z nohy na nohu, ľavá a pravá a dokola. Niekto na mňa kričí, odkiaľ? Kde je? Odkiaľ prichádza hlas? Nevidím ho. ,,Nevidím ťa!", kričím mu späť. ,,Tu som.", zneje mi odpoveď. ,,Som presne tu a teraz, ale ty si niekde úplne mimo. Zdvihni konečne hlavu a odlep zrak zo špičiek topánok." Moja tvár sa odráža vo výklade. Aké náhle prebudenie.

Kde som to zablúdil a čo sa to stalo? Nerozoznal som vlastný hlas? Ako veľmi som ohluchol a oslepol? Ďalšie otázky, je ich strašne veľa a odpovedí len pár. Postupne sa spametávam. Radšej si sadnem, nech nezablúdim aj v realite. Hlas sa znova ozve: ,,Kde si bol? Kde si bol tak dlho? Čakám tu na teba už strašne dlh. No, ale konečne si tu. To som rád." 
Zvláštny pocit. Cítim sa divne, oslovil ma môj hlas a teraz uvažujem, či mu mám tikať, alebo vykať. Určite blúznim. Niečo mi vraví, že teraz to ale nesmiem ukončiť, možno má odpovede.
,,Ako, že kde som bol? Veď som stále tu, pokiaľ viem. Ale kde si bol ty?", pýtam sa.
,,Ja? Ja som tu bol stále a div som si hlas nevykričal, ale ty si bol hluchý a večne zamestnaný vecami a problémami, ktoré ti nič nedali. A teraz tu chodíš dokola a ani si si nenašiel novú ulicu po ktorej by si kráčal. Vyrástol si možno na tele, ale tvoj duch ostal niekde pozadu."

Toľká pravda, zasiahol ma priamo, nebral si žiadnu servítku pred ústa a doslova ma ovalil. Čo som robil posledné roky? Na nič si poriadne neviem spomenúť. Viem, že som chodil do školy a po rôznych miestach, ale čo som tam robil? Och, ako plytko som musel žiť. ,,Počúvaj Hlas, čo sa stalo s mojim duchom?"
,,Čo by sa stalo, nič sa nestalo a to je práve to, čo sa stalo! Kašľal si na neho! Myslel si si, že to všetko zvládneš len tak. Ľavou zadnou, so zdravým telom a odhodlaním a pozri sa dnes na seba. Ľavá a pravá a dokola. Ech, to mi je, ale výhra. Svojho ducha si zanedbal, nedal si mu najesť a napiť. Nič si si nepustil do svojho srdca a dnes si už ani nemôžeš byť istý, či to srdce máš."
,,Čo mám teda robiť?"
,,Nájdi svoje srdce." 
,,To sa ľahšie povie ako urobí.", pomyslel som si. ,,Kde ho mám hľadať? A ako ho mám vlastne nájsť?", pýtal som sa samého seba.
,,Prečo si znova kladieš otázky?" 
,,Ako to, že počuješ?" 
,,Ja som ešte o sluch neprišiel."
,,Tak mi poraď!"
,,Odpoveď poznáš. Je to tvoj prvý krok na ceste, ktorá ťa zmení, teda keď sa na ňu vydáš. Zmení tvoj pohľad, tvoj sluch. Všetko bude prenikavejšie a ostrejšie. Nasýtiš konečne aj ducha."

Jeho slová sú správne, potrebujem zmenu. Poriadnu, ale čo mám spraviť, akú odpoveď už poznám? Vedel som, že ak si zodpoviem dokážem prejsť túto cestu.

Čo som robil celé tie roky zle? A kde som to vlastne bol, alebo kde som to vlastne nebol? 
V tom to prišlo, bolo to jasné a ja som mohol zakričať: ,,Tu a teraz! Nikdy som nebol tu a teraz!" 
Hlas odpovedal jednoducho: ,,Správne, môžme začať."

 

(Venujem Vladovi)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?