Pre skúsenosť, nie pre peniaze

Autor: Marek Hudák | 13.8.2015 o 22:18 | Karma článku: 3,93 | Prečítané:  717x

Niekde som čítal , že keď je človek mladý, nemal by pracovať pre peniaze, ale pre skúsenosti a múdrosť. Veru, hlboká myšlienka. No je to skutočne tak?

Čerství absolventi, ako som vlastne aj ja, či ľudia, ktorí jednoducho ukončili školu a rozhodli sa pracovať, by z tohto mohli mať zmiešané pocity. Isteže, kto by nemal? Vždy som si predstavoval ako skončím školu, nájdem si prácu, založím rodinu, postavím dom a budem sa tešiť zo života. Taká ta linka udalostí a cieľov, ktoré by asi mal mať človek. Ale stačí to?

V práci, čiže nejaký ten druhý čiastočný cieľ, ktorý som dosiahol, mám po dvoch týždňoch pocit, že stačilo. Áno, aj ja si uvedomujem, že je to ešte len druhý týždeň, no ako keby to nebol môj hrnček kávy. Skoro ráno vstávať a vracať sa domov so západom slnka, to mi pripadá, ako keby som všetok čas niekde pochoval a vlastne sa viac ani nedá robiť. Preto mi to akosi nechutí. Či toto má byť ten konečný cieľ? Byť vďačný za to, že 12 hodín smiem pracovať? Či potom má vôbec zmysle zarábať aj neviem aké hory peňazí, keď ich ani nemám kedy minúť? K čomu teda smeruje táto linka udalostí a cieľov? 

Úprimne povedané skúsenosti som zatiaľ nazbieral tri a múdrosť jednu. Skúsenosť z toho, že ak sa človek neopýta na svoj plat, tak vlastne pracuje zadarmo. Skúsenosť z toho, že práca aj maximálne primitívna pokiaľ na ňu dohliada šéf musí byť vykonaná tými najmúdrejšími a najšikovnejšími ľuďmi a pokiaľ je v tom čase nutné, aby títo ľudia vykonávali niečo zmysluplnejšie, tak to musí počkať a práve tu vznikajú oneskorenia. Skúsenosť z toho, že nech už sa veci pokazili akokoľvek, nikto vinu na seba nevezme. A múdrosť takú, že dvakrát meraj a raz rež.

Neviem, či je to veľa a či málo, no zatiaľ je to strata času, ktorý je síce zaplatený, no radšej by som ho naplnil zážitkami, ktoré budú plné múdrosti a skúsenosti. Poznanie, ktoré si vyberiem.

Vekom ošľahaní mi vravia, že som ešte len na začiatku a že musím vydržať, ono potom si zvyknem a aj čas akosi príde a bude to dobré. Netvrdím, že by som im neveril, veď sám vidím, že im to celkom akosi ide. Len mi pripadajú ako nejaké mašinky z pásovej výroby a tam patriť nechcem.

Takže nech je čas ohodnotený akýmikoľvek peniazmi, verím, že človek by mal byť pripravený v každom okamihu života vzdať sa toho čo ho robí nešťastným a zdvihnúť hlavu k novým obzorom. Držte palce nech na to nezabúdam. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?